Navštivte přístavní město Burgas

Burgas,  čtvrté největší město Bulharska, se nachází se na východě státu, na břehu Černého moře, v burgasském zálivu. Leží ve výšce třiceti metrů nad mořem. Má přibližně 200 000 obyvatel.

Město je hlavním správním a obchodním centrem kraje Burgasská obština a v posledních letech se stává stále více oblíbenější turistickou rekreační oblastí. A to i přes to, že je Burgas moderním průmyslovým a díky průmyslu i dosti znečištěným městem. Je zde soustředěn chemický průmysl, těžba a zpracování ropy, těžba soli, rozvinut je i potravinářský průmysl.

Tip na dovolenou v Bulharsku

Město bylo založeno starými Řeky a pojmenováno Pirgos. Díky výhodné strategické poloze města zde vybudovali vojenské opevnění. Ve 14. století moc převzali Osmané a zřídili zde vojenskou pevnost. V 17. století město získalo nynější název Burgas. Postupem času zde došlo k rozvoji obchodu, vznikly nové závody, vybudoval se moderní přístav.

Ve 20. století bylo založeno hned několik univerzit. Po pádu socialismu se začal výrazně rozvíjet také turistický ruch. Správným krokem byla i výstavba nynějšího mezinárodního letiště.

Město Burgas je poměrně živé. Tepnou města je bulvár Alexandrovska vedoucí z jihu na sever, který protíná dvě velká náměstí. Bulvár je lemován řadou restaurací a kaváren a v jeho okolí panuje velký nákupní ruch. V jižní části centra Burgasu se nachází velké množství kostelů, muzeí, galerií i historických budov. Například arménský kostel a památník nacházející se v jeho těsné blízkosti. Obě stavby mají připomínat arménskou genocidu z roku 1915.

Za vidění stojí také novodobý kostel Cyrila a Metoděje, ve kterém najdete mimo jiné kresbu těchto dvou bulharsko-moravských světců. Na náměstí stojí známá socha ruského vojáka, kterému místní lidé říkají Aljoša.

Z místních muzeí stojí zcela určitě za zmínku archeologické muzeum, ve kterém jsou ke zhlédnutí i akvária a terária s exotickými živočichy. Velmi oblíbený je i Nadmorski park nebo historické muzeum připomínající historii tohoto kraje. Na východním mořském břehu lze zavítat do velkého přímořského parku plného soch historických osobností, vzácných stromů a fontán – parku Mořské zahrady. Z parku vedou schody přímo na městskou pláž. Pláž je to v Burgasu v podstatě jediná, zato však poměrně dlouhá. Měří asi čtyři kilometry. Je písečná, plná mušliček a turistům nabízí úchvatný pohled spolu s bouřlivým mořem s divokými vlnami.

V okolí města se nachází několik jezer – Atanovsko ezero, Burgasko ezero nebo Laguna Poda, kde narazíte na mnoho druhů ptactva a vodních rostlin. Obyvatelé města Burgas žijí bujarým nočním životem.

Známá je především diskotéka Cosmopolitan postavena a vyzdobena ve stylu kosmické lodi. Co se týče sportovního vyžití, zkusit si můžete například windsurfing nebo kiteboarding. U místních mladých lidí je velmi oblíbená jízda na skateboardech. Tradicí se již stal místní mezinárodní folklórní festival hudby, pořádaný každý rok. Burgas je také vhodné využít jako výchozí bod pro návštěvu dalších blízkých černomořských turistických letovisek.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *